Podsumowanie / treningi HOKA Tecton X3 [Testy, recenzja]

Marta Dębska

6 min read
HOKA Tecton X3 [Testy, recenzja]

HOKA Tecton X3 to model, który obecnie wprowadza niezłą rewolucję, łącząc najnowsze technologie z praktycznymi rozwiązaniami dla biegaczy w terenie. Sprawdziłam, co ten but ma do zaoferowania i poddałam go najcięższym próbom ...

[współpraca reklamowa] [testy]

Mam wielką przyjemność testować najnowszy trailowy model butów HOKA i co ciekawe, to mój pierwszy kontakt z tą francuską marką, której nikomu nie trzeba przedstawiać w świecie biegów górskich ;) Zapraszam do lektury - rozłożymy sobie model Tecton X3 na czynniki pierwsze, a następnie zaprezentuję Wam moje wrażenia z testów terenie (Tatry, Beskid Sądecki = 150km).

Technologie i zastosowane rozwiązania

Podwójna płytka z włókna węglowego
HOKA Tecton X3 wyróżnia się innowacyjnym systemem dwóch równoległych płytek karbonowych, które zwiększają dynamikę wybicia i stabilność. To wyjątkowe rozwiązanie pozwala na maksymalizację efektywności ruchu na zróżnicowanym terenie.

  • Zapewniają stabilność na nierównym podłożu.
  • Zwiększają efektywność wybicia, co jest szczególnie odczuwalne na podbiegach.
  • Umożliwiają lepsze przenoszenie energii z każdego kroku, co przekłada się na oszczędność siły.

Podeszwa środkowa z PEBA 100%
Po raz pierwszy w modelu trailowym możemy znaleźć wykonaną w 100% z materiału PEBA podeszwę środkową. To właśnie dzięki niej, czujemy się trochę jak na "poduszkowcu", świetnie amortyzuje i oddaje energię. Wraz z płytką karbonową, tworzy niezły duet, który sprawia, że treningi są znacznie bardziej dynamiczne, a zawody ... no cóż, czuć, że but nas po prostu wspiera.

Podeszwa Vibram® Megagrip z Litebase
Wyjątkowa mieszanka gumy gwarantuje świetną przyczepność zarówno na suchych, jak i mokrych nawierzchniach, jednocześnie obniżając wagę buta. Kołki 4mm - nie jest to zbyt agresywny bieżnik. Według mnie, nie nadaje się na dużo błota. Za to fenomenalnie sprawdza się na skałach, kamieniach, korzeniach, leśnych ścieżkach.

  • Rewelacyjną przyczepność na mokrych, błotnistych i suchych nawierzchniach.
  • Zmniejszoną wagę podeszwy, co pozwala na bardziej dynamiczny krok.
  • Wytrzymałość, która sprawdzi się podczas długotrwałego użytkowania w trudnym terenie.

Cholewka z materiału MATRYX®
Lekki, oddychający materiał gwarantuje komfort termiczny podczas długich treningów i zawodów. Zastosowanie wzmocnień sprawia, że but jest odporny na uszkodzenia w trudnych warunkach - przetestowane na własnej skórze/stopie! Co ciekawe, faktycznie ten cały "syf" z zewnątrz nie przedostaje się do buta, a z drugiej strony stopy się nie pocą tak strasznie, dzięki odprowadzeniu potu przez cholewkę.

Meta-Rocker i geometria podeszwy
Technologia Meta-Rocker wspiera płynne przetaczanie stopy, co znacząco zmniejsza zmęczenie i poprawia ekonomię biegu na długich dystansach. Czyli uwaga, nie dość, że mamy karbonową płytkę, gąbkę PEBA, to jeszcze opływowy kształt samego buta - no bardziej wypasionego "górala", to ja nigdy nie widziałam!

  • Ułatwia płynne przetaczanie stopy.
  • Minimalizuje zmęczenie mięśni przy długich biegach.
  • Pozwala na bardziej naturalny krok, nawet w trudnym terenie.

Testy w terenie

Pierwsze wrażenie - biegam na dopingu. Naprawdę, nie kłamię! Zastosowane technologie (karbonowa płytka, PEBA, meta-rocker) sprawiają, że treningi wychodziły mi naprawdę dobrze ;) Ciekawym jest to, że Tecton X3 sprawdza się bardzo dobrze, jako but dynamiczny (np. pod krótkie i intensywne zawody), ale też na dystansach ultra. Pamiętajmy, że prekursorem i pierwszym testerem butów był Jim Walmsley, który w Tectonach wygrał UTMB w 2023!

HOKA Tecton X3 towarzyszyły mi nieustannie podczas bardzo intensywnego okresu przygotowawczego pod ostatni w tym sezonie start - Piekło Czantorii. Przebiegłam w nich łącznie ok 150km w Tatrach i Beskidzie Sądeckim. Biegałam w wietrzne i słoneczne dni, deszczowe oraz mgliste. Było raczej chłodnawo (-5 do 10-12C).

Moje odczucia:

  • Charakterystyczna "sprężystość" buta, który oddaje włożoną w nią energię. Podczas pierwszego treningu nie potrafiłam przywyknąć do tego, jak bardzo Tecton X3 pomaga mi w wykonanej robocie. Mimo tego, że czuć trochę, jakbyśmy biegali na charakterystycznej "poduszce", to NIE straciłam ani przez chwilę czucia samego podłoża. Po prostu stopa łatwiej się przetaczała, mi było wygodnie i czułam, że ruch jest bardziej dynamiczny.
  • Stopa mniej się męczy - dzięki zastosowanym technologiom, mogłam pozwolić sobie na wielogodzinne wycieczki na niskiej intensywności bez kompromisu na komforcie.
  • Bardzo dobra oddychalność - z jednej strony siateczka na cholewce wydaje się dość gęsto zaprojektowana, ale jak przychodzi do praktyki, to umożliwia ona doskonałą oddychalność stóp. Z drugiej jednak, doceniam fakt, że żadne kamyczki, czy błoto nie przedostało się do środka, więc na plus!
  • Stabilnie i bezpiecznie - miałam kilka intensywnych jednostek z podbiegami w Tatrach. To jest naprawdę wyzwanie, nie tylko fizycznie, ale też "sprzętowo", bo jak zbiegać / podbiegać i skupiać się na robocie, jak nogi latają w dwie różne strony? Na szczęście, w przypadku HOKA Tecton X3 nie było o tym mowy. Dzięki zastosowaniu charakterystycznej skarpety, wspiera ona dodatkowo umiejscowienie stopy w jednym miejscu. Plus, pamiętajmy - HOKI są z natury szerokie, Tectony również. Wydawałoby się, że stopa będzie pływać, a realnie siedziała ona mocno w bucie, a gdy lekko napuchła, to miała miejsce by sobie pooddychać.

Dla kogo jest HOKA Tecton X3?

HOKA Tecton X3 to model stworzony z myślą o bardziej doświadczonych biegaczach trailowych, którzy cenią sobie szybkość, lekkość i technologiczną innowacyjność. Buty doskonale sprawdzą się w zawodach trailowych, biegach ultra oraz podczas intensywnych treningów w trudnym terenie.

Zalety HOKA Tecton X3:

  • Lekka i dynamiczna konstrukcja.
  • Wyjątkowa przyczepność dzięki podeszwie Vibram® Megagrip.
  • Innowacyjne zastosowanie dwóch karbonowych płytek.
  • Komfort nawet podczas długotrwałego użytkowania.
  • Nowoczesny design i dopasowanie.

Potencjalne wady:

  • Cena (jest ona uzasadniona ze względu na "koktajl technologii", ale wciąż finansowo może stanowić wyzwanie")
  • Błoto może zmniejszać skuteczność przyczepności w ekstremalnych warunkach.

Tecton X3 to propozycja dla biegaczy, którzy oczekują od swojego sprzętu więcej – od dynamiki po komfort. Jeśli szukasz modelu, który pozwoli Ci przekraczać własne granice na szlaku, HOKA Tecton X3 to wybór, który warto rozważyć.

Podsumowanie (moje odczucia)

Będę z Wami szczera, tak do bólu.

HOKA Tecton X3 to najbardziej zaawansowany w technologie but trailowy, w którym kiedykolwiek przyszło mi biegać. Biegając czuję się lekko, a nogi są jakby lżejsze. Niestraszny mi techniczny teren, czy też kamieniste zbiegi. A wielogodzinne wycieczki? Bring it on!

Jednak, zastosowane (fenomenalne) technologie mają też drugą stronę medalu - dla mnie, są to buty stricte pod intensywniejszą pracę, długie wycieczki biegowe, czy stricte pod zawody. Pamiętajmy, ze to jest karbon. On pozwala nam biegać szybciej, dynamiczniej. Sądzę, że biegając wyłącznie w butach z tym rozwiązaniem, przyzwyczajamy się do zbyt dużego wsparcia ze strony buty.

Tym samym, uważam, że HOKA Tecton X3 to idealne rozwiązanie dla osób, które już wiedzą "z czym to się je" w biegach górskich. Na pewno odczują różnice. Sądzę też, że trzeba to zbalansować z używaniem butów o mniejszej amortyzacji i bez karbonu. Szczerze - bieganie na samym karbonie długofalowo to nie jest optymalne rozwiązanie. Za to, wplatanie tych butów w swoje treningi + zawody sprawi, że można poznać nową jakość z biegania (oraz wygrywania ;) ).

Reasumując, HOKA Tecton X3 dały mi OGROMNIE dużo radochy z treningów. To zupełnie inny format biegów trailowych. Wybawiłam się, a na wycieczkach bardzo dobrze się czułam (stopy, nogi) nawet po wielu godzinach.

Jeśli szukasz butów, które przeniosą Twoje bieganie na wyższy poziom – Tecton X3 powinny znaleźć się na Twojej liście. Przetestuj je na szlaku i przekonaj się, jak bardzo mogą zmienić Twoje wrażenia z biegania w terenie ;)

Best, M.

Bądź na bieżąco z Zielone Bieganie - Blog o bieganiu ultra!

Dam Ci znać, gdy tylko pojawi się nowy post 🙂